Четвер, 02.07.2020, 10:23
Вітаю Вас Гість | RSS

Голубнівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 4
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2017 » Січень » 25 » Виховна година до дня Соборності України
22:16
Виховна година до дня Соборності України

Я запитую в себе, питаю у вас, у людей,

Я питаю в книжок,

Роззираюсь на кожній сторінці:

Де той рік, де той місяць,

Той проклятий тиждень і день,

Коли ми, українці, забули,

Що ми – українці.

І що є в нас душа, повна власних чеснот і щедрот,

І що є у нас думка, яка ще од Байди нам в’ється,

І що ми в Україні – таки ж український народ,

А не просто населення, як це у звітах дається.

В. Баранов

 

Мета: виховання нацiональної свiдомостi учнiв i людської гiдностi, вiдродження паросткiв духовностi, формування рис громадянина Української держави; поглиблення знань про iсторичний факт злуки українського народу, його значення; пробудження iнтересу до поглибленого вивчення iсторiї та культурних надбань українського народу; виховання глибокої поваги та любовi до Батькiвщини.

 

Хiд уроку

 

І. Органiзацiйний момент

IІ. Оголошення теми i мети

  1. Розповідь вчителя

Щасливі ми, що народилися на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського.

    Ми, українці, повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів. Проте питання суверенітету, як і майже століття тому, важливе і актульне в наші дні.

Шлях до нашої незалежності був дуже довгим і тернистим. Незчисленні покоління українців – через віки – мріяли про свою незалежну соборну державу, про те, щоб усі етнічні землі, в різні часи поділені між різними імперіями, нарешті з’єднались в єдине ціле. Щороку 22 січня весь український народ із вдячністю згадує тих героїв, які словом і багнетом намагалися відродити незалежну соборну Українську державу. На нашій виховній годині ми згадаємо той вікопомний день - 22 січня 1919 р., коли було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що було першим кроком до об’єднання українських земель, які належали багатьом державам: найбiльше Росiї, Литвi, Угорщинi, Речi Посполитiй, згодом Румунiї, Чехословаччинi.

Давайте згадаємо, які події цьому передували і під владою яких імперій знаходились українські землі, які політичні сили вступили за ідею державної незалежності?

 карти

Екскурс в історію

І частина

Ведучий  1. Території України в складі дев’яти губерній знаходилася під владою Російської імперії.

Під час революцій, які відбулись в імперії, – це лютнева і жовтнева 1917 р., влада спочатку перейшла до Тимчасового уряду, потім до більшовиків.

Ведучий 2. Свою відповідь на ці події мали й українці. Політичні партії України, що пропагували ідею незалежності, об’єдналися і утворили Українську Центральну Раду. Очолив її Михайло Грушевський. 3–4 березня 1917р.  (слайд)

Ведучий  1.  Українська Центральна Рада впродовж своєї діяльності видала ряд документів, які крок за кроком наближали Україну до незалежності.

Ведучий 2.Це були Універсали –документи у формі звернення до народу. (слайд)

І Універсал10 червня 1917року.

ІІ Універсал3 липня 1917 року.

ІІІ Універсал7 листопада 1917 року. проголошена Українська Народна Республіка Вона стала автономією у складі Російської республіки. До її складу увійшло 9 губерній - етнічних українських територій

ІV Універсал. 22 (9) січня 1918р. Центральна Рада своїм VI Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу

    ІІ частина

Ведучий  1. Зазнавши поразки у Другій світовій війні і прагнучи зберегти імперію, новий австрійський імператор Карл 16 жовтня 1918 року видає маніфест, у якому пропонувався федеративний устрій держави.

Ведучий 2. Спираючись на положення Маніфесту, галицькі політики активізуються стосовно національно-державного самовизначення.

18 жовтня 1918 р. у Львові відбулися загальні збори українських громадсько-політичних діячів Галичини і Буковини (всього 69 діячів), які проголосили Національну Раду – вищий орган влади західно-українських земель.

Ведучий  1.   13 листопада 1918 р. було прийнято закон, що проголошував нову державу – ЗУНР. Президентом її став Євген Петрушевич. Виконавчий орган влади – Державний секретаріат на чолі з Костем Левицьким.

Ведучий 2. Поляки не могли змиритися з таким становищем. Збройні сутички між українськими і польськими військами у Львові почалися 1 листопада. 22 листопада оволоділи Львовом. Уряд ЗУНР змушений був переїхати до Тернополя, а потім до Станіслава.

Ведучий  1. За цих обставин керівництво УНР і ЗУНР ідуть на зближення, намагаючись взаємно закріпити свої позиції та реалізувати споконвічні мрії українців про об’єднання або злуку.

 

Зламався врештi двох iмперiй мур!  

I на розалинах у слушну цю нагоду

З “явилися держави УПР i ЗУНР,

Як вияв волi нашого народу.

 

Вчитель. Вже з 1 грудня 1918 р у Фастовi було пiдписано угоду про об”єднання ЗУНР i УНР. 4 сiчня 1919р. у Станiславi УНРада схвалила закон про злуку двох українських держав. Проголошення Акта злуки було призначено на 12 годину 22 січня 1919 р., тобто першу річницю проголошення VI Універсалу про повну незалежність України.

День видався погідний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.

Біля входу з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12-й розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський передав грамоту Національної ради «Про об’єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії В. Винниченку.

Член Директорії Ф. Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: «...Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України - Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу».

 

(слайд) перегляд відеоролика           

 

Все, що мрiялось вiками,

Сповнилось, настало!

«Ще не вмерла Україна» —

Гордо прозвучало.

(Виконання пiснi ,,Ще не вмерла Україна“)

 

Любi, друзi! Хоч маленькi,

Ми вже добре знаєм,

Що звемося українцi

Й українських предкiв маєм.

Батько, мати, брат, сестричка

І всi iншi члени роду,

Всi належать до одного

Українського народу.

 Пісня «Ой у лузі»

 

Вірш «Єдина Україна»

Нехай ніхто не половинить

Твоїх земель, не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на всіх у нас одна.

Одна від Заходу й до Сходу,

Володарка земель і вод -

Ніхто не ділить хай народу,

Бо не поділиться народ.

І козаки, й стрільці січові

За тебе гинули в полях.

У небесах сузір’я Лева

Нам світить на Чумацький Шлях.

Стражденна чаєчко-небого,

Єдині два твої крила.

Виходим, нене, у дорогу,

Аби ти вільною була.

Нехай ніхто не половинить

Твоїх земель не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на світі в нас одна.

 

1-й ведучий. Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім - військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.

Пісня «Журавлі»

2-й ведучий. Однак українцям не судилося жити спільно в єдиній державі. Через кілька днів після проголошення злуки Директорія під ударами Червоної армії була змушена залишити Київ, Польща війною пішла на Галичину. ЗУНР проіснувала до липня 1919 року.

 Вчитель. Не можемо не згадати про вступ більшовицьких військ у Київ та бій під Крутами.

1. Усередині січня 1918 року розпочався наступ більшовицьких військ на Київ.

Для полегшення їх просування і створення в столиці відповідної обстановки київські більшовики піднімають збройне повстання. Його центром став завод “Арсенал”. Після п’ятиденних боїв “Арсенал” було взято штурмом. Понад 200 робітників загинули або були розстріляні гайдамаками та січовиками.

Нерішучість і непослідовність ЦР призвели до того, що у критичний момент 16 січня 1918 року у бою під Крутами (станція між Ніжином і Бахмачем), де вирішувалася доля Києва, вона могла розраховувати лише на багнети 420–500 студентів Київського університету св. Володимира та Академії св. Кирила та Мефодія, гімназистів та юнкерів юнацької військової школи, більшість з яких загинула у нерівному протистоянні. Під Крутами вбито 290 патріотів. (Перегляд відеоролика)

 Із твору Уласа Самчука “Крути”:

“… Українська молодь, що… з піснями виїхала зі столиці України під станцію Крути, щоб там вмерти, була першою… хто відверто… й рішуче вступив у боротьбу… Її ідеалом була власна державність, власне суверенне життя, своя духовність. У її боротьбі лунав мотив опору, мотив молодого, амбітного й гордого народу, глибоко переконаного, що тільки незалежність на землях предків дасть повну впевненість, що більшовизм… буде стерто з поверхні нашої планети!”

 

Вчитель. Спалахи світла соборності раз у раз з’являлися в День злуки в різних куточках України. Акт відновлення української державності був проголошений бандерівським крилом Організації українських націоналістів у Львові 30 червня 1941 року.

 

Ведучий 2. У січні 1973 р. сталася подія, яка змусила здригнутися не тільки репресивні органи Чорткова і Тернополя, а й Києва і навіть Москви.

Ведучий  1. У ніч на 22 січня над містом Чортковом замайоріли 4 синьо-жовті прапори і було розклеєно 19 листівок патріотичного змісту. У той час минув рік, коли в Україні 22 січня 1972 р. відбулись масові арешти інтелігенції - понад 200 осіб. Населення було обплутане густою сіткою провокаторів, нишпорок, донощиків.

Ведучий 2. Саме в цей час Чортків «вибухнув» прапорами синьо-жовтого кольору та листівками такого змісту: «Хай живе вільна Україна!», «Ганьба політиці русифікації!», «Хай живе зростаючий український патріотизм!», «Свободу українським патріотам!».

Ведучий  1. Це здійснила група сміливих юнаків із села Росохач під керівництвом Володимира Мармуса (за що їх ув’язнили в радянському концтаборі).

22 січня 1978 р. на знак протесту проти російської окупації біля могили Тараса Шевченка в Каневі спалив себе Олекса Гірник із Калуша.

Ведучий 2. За дивним збігом обставин Українське Відродження початку 1990-х розпочалося із Софійського собору і майдану. 22 січня 1990 р. мільйони українців під синьо-жовтими знаменами живим ланцюгом з’єднали Київ і Львів.

відеоролик 

Вчитель. Давайте в день соборності і ми символічно воз’єднаєм нашу Україну, адже сьогодні на сході ідуть бої за її суверенітет та неподільність, ми віримо, що анексований Крим повернеться до складу нашої держави. Учні складіть карту України областей.

Родитись українцем —

Це велика Честь i слава.

Рiдний край свiй полюбити

Найважливiша справа.

 

Як спитають мене люди,

Хто я, тодi скажу їм:

Що я українець щирий,

Український в мене дiм!

І для України в мене

Серце iз любовi б”є,

Я за Україну

Вiддам все життя своє.

Люблю землю українську

Усiм серцем, з усiх сил,

А любовi цеї вчуся

Вiд насипаних могил.

 

Гей, гуртуймося,

Українськi дiти!

Зранку, змалку вже вчимося

Для Вкраїни жити.

Україна — край мiй рiдний

Вiд Кавказу по Карпати

І веселий, i свобiдний,

І великий , i багатий                    

Ведучий  1. Здобутки попереднiх поколiнь продовжують своє життя в поколiннях прийдешнiх. Вони допомагають, пiдтримують зберiгати найсвятiше — пошану до наших батькiв, дiдiв; справу боротьби за Українську державу.

Ведучий 2. Будемо молитися Всевишньому, щоб нам Україну хранив, дав їй волю і добру долю, і щастя. І ясного світла на многая літа. Прийми, Боже, молитву своїх дітей, бо просимо за Україну, за рідну матір, і молитва наша праведна, як і любов.

Ведучий  1.

Боже-Отче всемогутній, захисти коханий край!

Дай нам вийти у майбутнє, мужність і сміливість дай!

Хай ковтне свободи раю той, хто тільки-но воскрес,

І ворожі чорні зграї відженем від рідних крес.

Хай собори на руїні стануть там, де ти прорік.

Суверенній Україні - слава нині і вовік!

Вчитель. Ідея соборності стала реальністю на дуже короткий період. Соборність 1919 року виникла в найбільш важкі й трагічні для України дні. Тому українські політики й громадські діячі того часу заслуговують на визнання, бо вони прагнули знайти шляхи збереження української державності.

Заспіваймо пісню про Україну

.

Переглядів: 238 | Додав: golubnivska | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Січень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Copyright MyCorp © 2020
uCoz